Α.Σ. Τήλου

Μεγάλο διπλό για τον Α.Σ. Τήλου, 1-3 τον Ευαγόρα!

Νίκη με σκορ 1 – 3 πέτυχε σήμερα η ομάδα του Α.Σ. Τήλου, ξεκινώντας ιδανικά τις επίσημες υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα της Β κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Δωδεκανήσου. Σκόρερ για την ομάδα του Α.Σ. Τήλου οι Ηρακλής Σακελλάρης, Μερκούρης Μόσχου και Μιχάλης Σακελλάρης ενώ για τον Ευαγόρα ο Πάνο.

Οι εντεκάδες

Α.Σ. Τήλου : Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Κότσι, Χριστοφής, Οικονόμου, Χουτεσιώτης. Καρπαθάκης, Σακελλάρης Μ, Σαμπάνης, Μόσχου και Σακελλάρης Η. Αγωνίσθηκαν επίσης οι Σακελλάρης Κ του Μ, Σγούρο και Σακελλάρης Κ. του Κ.

Ευαγόρας Ρόδου : Καλανδρής, Κοντός, Φαρμακίδης, Μπάρος, Χαλκιάς, Κιουπάκης, Παπαντωνίου, Βαρδόπουλος. Πάνο, Δημητρόπουλος, Πλασάτης. Αγωνίστηκαν επίσης οι Σπάτα, Νικολέττος, Κούκι, Λυκοπάντης

Το πρώτο ημίχρονο

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, με το ματς να έχει πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα 10 λεπτά και η μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Ωστόσο, στο 8ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μόσχου, ο Ηρακλής Σακελλάρης θα περάσει και τον τερματοφύλακα και θα σημειώσει το 0-1. Από το σημείο αυτό και μετά η απόδοση του Ευαγόρα έπεσε αισθητά, ενώ της Τήλου παρέμεινε σταθερή παράγοντας και άλλες ευκαιρίες για γκολ χωρίς να καταφέρει να τις εκμεταλλευθεί. Μια από αυτές στο 24′ όπου με λόμπα ο Η. Σακελλάρης απείλησε, στο 29′ έπειτα από ωραία συνεργασία το πλασέ του Σακελλάρη Μ θα αποσοβήσει ο αμυντικός πριν περάσει η μπάλα την γραμμή και στο 45′ τετ α τετ του Σαμπάνη με πλασέ πάνω στον Καλανδρή.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η εικόνα του πρώτου. Ο Ευαγόρας δεν μπορούσε να βρεί το κενό ώστε να απειλήσει και η Τήλος συνέχισε να έχει τον τακτικό έλεγχο του αγώνα και να δημιουργεί φάσεις. Μία από αυτές στο 54′ το πλασέ του Η. Σακελλάρη από πολύ πλάγια στην αγκαλιά του Καλανδρή. Στο 56ο λεπτό ο Σακελλάρης Η θα βγεί στην αντεπίθεση, στην σωστή στιγμή θα σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μόσχου, ο οποίος θα σημειώσει το 0 – 2. Στο 60′ ο Ευαγόρας θα ενοχλήσει πρώτη φορά την εστία του Χατζηνικόλα με σουτ εκτός περιοχής το οποίο ο τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα. Άλλο ένα σουτ εκτός περιοχής για τον Ευαγόρα αυτή την φορά από τον Πάνο, εύκολα και πάλι ο Χατζηνικόλας. Στο 73′ έπειτα από πολύ ωραία ανάπτυξη της ομάδας της Τήλου, ο Μόσχου θα δώσει έτοιμο γκολ στον Σακελλάρη Η, ο οποίος θα το πετύχει, ωστόσο η πλαϊνή διαιτητής θα ακυρώσει λανθασμένα ως οφσάιντ. Στο 84′ ο Πάνο θα μειώσει σε 1 – 2 έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 88ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Α.Σ. Τήλου ο Σακελλάρης Μιχάλης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ και θα σκοράρει το παρθενικό του γκολ στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι.

Η εικόνα

Δεδομένων των απουσιών, η ομάδα του Α.Σ. Τήλου έκανε τρομερή εμφάνιση. Στην ουσία δεν φάνηκαν σε καμία περίπτωση τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα . Ωραίο ποδόσφαιρο από την Τήλο, τακτικά καλό και ωραίο στήσιμο στο γήπεδο.

MVP

Όλοι οι παίκτες της Τήλου είχαν ανεβασμένη απόδοση με τέτοια εμφάνιση, ωστόσο δεν μπορούμε να μην ξεχωρίσουμε τον μεγάλο μικρό Μιχάλη Σακελλάρη. Ντεμπούτο στην μεγάλη ομάδα σε ηλικία 14 χρονών και 10 μηνών, γκολ και συμμετοχή στα άλλα δύο γκολ της ομάδας. Πολύ καλή εμφάνιση από τον νεαρό, στον οποίο η ομάδα υπολογίζει πολλά.

Επόμενο παιχνίδι

Η ομάδα της Τήλου επέστρεψε το βράδυ της Παρασκευής στο νησί και θα ξεκινήσει την προετοιμασία της ενόψει του δύσκολου αγώνα εναντίον ενός από τα φαβορί του πρωταθλήματος, Αγίου Ισιδώρου. Ο αγώνας αυτός πρόκειται να πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 28η Οκτωβρίου στην Τήλο.